IEV
İŞ PORTFÖY HAVACILIK VE SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ DEĞİŞKEN FON
Bu fon 88 şirket tutuyor ama ilk 10 şirket toplam ağırlığın %55,60'ini oluşturuyor. Yani dağılım göründüğünden dar; fonun seyri büyük ölçüde bu 10 şirkete bağlı.
En büyük 5 pozisyon
| Şirket | Ağırlık |
|---|---|
| ASELS | %9,85 |
| GEyabancı | %8,40 |
| RYCEYyabancı | %7,73 |
| SAFRYyabancı | %6,90 |
| RTXyabancı | %6,35 |
Portföy dağılım raporu, Eylül 2026 dönemi.
IEV fonunda stopaj var mı?
%17,5 hisse senedi yoğun fon kapsamı dışında
IEV adında "hisse senedi yoğun fon" ibaresi taşımıyor. 27 Mart 2026 tarihli ve 11107 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca hisse senedi yoğun fon kapsamına girmeyen yatırım fonlarının katılma paylarından elde edilen kazançlara uygulanan stopaj oranı %17,5.
Bu oran Cumhurbaşkanı kararıyla değişebilir ve son iki yılda dört kez değişti (%0 → %7,5 → %10 → %17,5). Buradaki bilgi 27 Mart 2026 tarihli ve 11107 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na dayanır, genel bilgilendirmedir; vergi veya yatırım danışmanlığı değildir. İşlem yapmadan önce fonun güncel bilgilendirme dokümanını ve yürürlükteki mevzuatı teyit et.
Stopaj nasıl işler, kim keser? Stopaj nedir · TEFAS nedir
Sık sorulan sorular
IEV fonunda stopaj var mı?
IEV adında "hisse senedi yoğun fon" ibaresi taşımıyor. 27 Mart 2026 tarihli ve 11107 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca hisse senedi yoğun fon kapsamına girmeyen yatırım fonlarının katılma paylarından elde edilen kazançlara uygulanan stopaj oranı %17,5. Bu oran Cumhurbaşkanı kararıyla değişebilir ve son iki yılda dört kez değişti (%0 → %7,5 → %10 → %17,5). Buradaki bilgi 27 Mart 2026 tarihli ve 11107 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na dayanır, genel bilgilendirmedir; vergi veya yatırım danışmanlığı değildir. İşlem yapmadan önce fonun güncel bilgilendirme dokümanını ve yürürlükteki mevzuatı teyit et.
IEV fonunun içinde hangi hisseler var?
IEV fonunun Eylül 2026 dönemi portföy raporunda 88 hisse bulunuyor; en büyük 10 pozisyon portföyün %56'sı kadarını oluşturuyor. Şirketler ve ağırlıkları bu sayfada listeleniyor.
IEV fonunun büyüklüğü ne kadar?
IEV fonunun portföy büyüklüğü 72 milyon ₺, yatırımcı sayısı 3.898. Veriler her iş günü yenilenir.
Bu ay fonun içinde ne değişti?
Ağustos 2026 ile Eylül 2026 raporları karşılaştırıldı. Fon yöneticisi portföyü her ay yeniliyor; ekranında tek satır görünen fonun içi böyle değişiyor.
Ağırlığı artanlar
- SAFRY %6,19 → %6,90 +0,71
- RKLB %0,91 → %1,56 +0,65
- GE %7,77 → %8,40 +0,63
- RNMBY %2,59 → %3,21 +0,62
- ASELS %9,26 → %9,85 +0,59
- RYCEY %7,20 → %7,73 +0,53
- LOGO %0,74 → %1,10 +0,36
- TDG %1,46 → %1,79 +0,33
Ağırlığı azalanlar
- MANAS %0,93 → %0,43 -0,5
- BA %3,20 → %3,07 -0,13
- BINBN %0,23 → %0,11 -0,12
- EDATA %0,21 → %0,09 -0,12
- EADSY %4,52 → %4,44 -0,08
- DOFRB %0,50 → %0,42 -0,08
- SAABY %1,07 → %1,00 -0,07
- HAGHY %0,62 → %0,57 -0,05
Fonun içindeki diğer şirketler
IEV toplam 88 şirket tutuyor. Aşağıda 6. sıradan itibaren ağırlığa göre sıralı liste var.
| Şirket | Ağırlık |
|---|---|
| 6 EADSYyabancı | %4,44 |
| 7 BAESYyabancı | %3,74 |
| 8 RNMBYyabancı | %3,21 |
| 9 BAyabancı | %3,07 |
| 10 MTUAYyabancı | %1,89 |
| 11 LMTyabancı | %1,81 |
| 12 HWMyabancı | %1,80 |
| 13 TDGyabancı | %1,79 |
| 14 NOCyabancı | %1,76 |
| 15 GDyabancı | %1,75 |
| 16 RKLByabancı | %1,56 |
| 17 INDES | %1,48 |
| 18 FINMYyabancı | %1,32 |
| 19 LHXyabancı | %1,30 |
| 20 AXONyabancı | %1,28 |
| 21 THLLYyabancı | %1,26 |
| 22 ALTNY | %1,12 |
| 23 LOGO | %1,10 |
| 24 ATIyabancı | %1,06 |
| 25 SAABYyabancı | %1,00 |
| 26 HTTBT | %0,99 |
| 27 ARDYZ | %0,87 |
| 28 MIATK | %0,81 |
| 29 WWDyabancı | %0,81 |
| 30 SDTTR | %0,78 |
| 31 CWyabancı | %0,77 |
| 32 CRSyabancı | %0,74 |
| 33 KAREL | %0,64 |
| 34 FORTE | %0,64 |
| 35 HAGHYyabancı | %0,57 |
| 36 TXTyabancı | %0,53 |
| 37 BWXTyabancı | %0,53 |
| 38 ATATP | %0,50 |
| 39 PATEK | %0,49 |
| 40 HEIyabancı | %0,48 |
| 41 MANAS | %0,43 |
| 42 HIIyabancı | %0,42 |
| 43 DOFRB | %0,42 |
| 44 NETCD | %0,40 |
| 45 KTOSyabancı | %0,33 |
| 46 FONET | %0,30 |
| 47 ONRYT | %0,28 |
| 48 MOBTL | %0,25 |
| 49 HXLyabancı | %0,25 |
| 50 ESCOM | %0,23 |
Ağırlığı en düşük 38 şirket listelenmedi.
Fonun tamamı hissede mi?
Portföyün varlık sınıflarına dağılımı. Hisse dışında ne tutulduğunu gösterir.
Aynı türdeki diğer fonlar
| Fon | Büyüklük | 1 yıl |
|---|---|---|
| FNO QNB PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON | 10 milyar ₺ | %31,63 |
| IJC İŞ PORTFÖY YARI İLETKEN TEKNOLOJİLERİ | 4 milyar ₺ | %53,17 |
| HSA HSBC PORTFÖY DEĞİŞKEN (TL) FON | 4 milyar ₺ | %27,44 |
| GMA AZİMUT PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON | 2,1 milyar ₺ | %44,68 |
| GBV GARANTİ PORTFÖY BLOCKCHAİN TEKNOLOJİLE | 2 milyar ₺ | %37,44 |
| YIT GARANTİ PORTFÖY YARI İLETKEN TEKNOLOJİ | 1,8 milyar ₺ | %82,26 |
| HOA HSBC PORTFÖY TEKNOLOJİ DEĞİŞKEN FON | 1,8 milyar ₺ | %35,96 |
| GPB GARANTİ PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON | 1,2 milyar ₺ | %37,49 |
Senin portföyünle kesişiyor mu?
IEV'un içindeki şirketlerden bazıları senin hisselerinde veya diğer fonlarında da olabilir. Aynı şirkete kaç ayrı yerden bağlı olduğunu tilky uygulamasında görebilirsin.
Uygulamada kendi portföyünle karşılaştırBu sayfadaki veriler bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir. Geçmiş getiri geleceğin göstergesi değildir. İçerik verisi fonun kamuya açık portföy dağılım raporundandır; fonun bildirim sıklığına göre aylık ya da haftalık yayınlanır.
Devamı için ücretsiz üye ol
tilky uygulamasında aynı üyelikle giriş yapıp çok daha detaylı veriye ve analize ulaşabilirsin.
İki fonun tam detayını ücretsiz gördün. E-posta ile üye ol, fonların içini incelemeye devam et.
E-postanı doğrula
adresine 6 haneli kod gönderdik. 10 dakika geçerli.
Üyeliğin hazır 🎉
Android telefonun varsa: Tilky uygulamasında giriş telefon numarasıyla yapılıyor. Numaranı bırakırsan uygulamaya da girebilirsin.